УЧАСТНИЦИ
НАЧАЛО | РЕГЛАМЕНТ | УЧАСТНИЦИ | КОНТАКТИ | АРХИВ |
ШЕСТИ НАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ
НА ЛЮБИТЕЛСКОТО ФОЛКЛОРНО ТАНЦОВО ИЗКУСТВО
„БАЛКАНДЖИЙСКО НАДИГРАВАНЕ –
НА ХОРОТО ПО ТЕРЛИЦИ“ 2018
Официално откриване на 22 септември 2018 г.; 10,00 ч.
Приключенски парк „Незабравка“ – Габрово, с. Поповци
УЧАСТНИЦИ
Клуб за народни танци „Балканджии“- гр. Габрово
/Организатори на фестивала/
Хореографи: Христо и Янка Колеви
Клуб за народни танци „Балканджии“- Габрово е създаден през месец ноември 2011 година от хореографите Христо и Янка Колеви.
В момента клубът има 6 сформирани групи и повече от 100 танцьори на територията на община Габрово.
През месец септември 2013 г. Клуб за народни танци „Балканджии“, съвместно с Приключенски парк „Незабравка“, организираха първия Национален фестивал на любителското фолклорно танцово изкуство „БАЛКАНДЖИЙСКО НАДИГРАВАНЕ – НА ХОРОТО ПО ТЕРЛИЦИ“, който тази година се провежда за пети път и вече е част от културния календар на град Габрово.
Клуб за народни танци “Надежда” – с. Балван , община Велико Търново
Ръководител: Николай Събев
Съставът е създаден на 02.05.2017 год. от група млади ентусиасти, влюбени в ритъма и магията на българския фолклор. Досега имат само една изява – на „Празник на баницата“ в село Балван. Да им пожелаем много и успешни участия за дълги години напред!
Танцова формация „Липник” при НЧ „Пробуда-1901“ – с. Николово, община Русе
Ръководител: Людмила Венкова
Танцовата формация се сформира и събира през февруари 2016 г. Почти всички от участниците в нея преди това са танцували в други групи в региона, затова имат опит и се представят отлично.
Танцов клуб „Нашенки“ – с. Бутан, община Козлодуй, област Враца
Ръководител: Андрей Бобочоев
Танцов клуб „Нашенки” е създаден през 2015 година към Читалище „Заря -1911г.” в село Бутан, община Козлодуй. В крайдунавския район на Българския Северозапад традициите в областта на народното танцово изкуство са твърде добре съхранени и именно големият интерес сред младите жители на село Бутан към народните хора и тяхното изучаване поражда създаването на състава.
През своето, макар и кратко, съществуване съставът е гостувал на различни сцени – общински, национални и международни.
Танцов клуб „Шарения”, община Козлодуй, област Враца
Ръководител: Андрей Бобочоев
Танцов клуб „Шарения” провежда първата си репетиция на 14 ноември 2013 г. Първоначалната идея е да се сформира група за изучаване на хора и ръченици, които да се разпространяват при масови изяви и с участието на много хора. Художествен ръководител на клуба от самото начало е Андрей Бобочоев.
Магията на фолклора обединява в клуба различни хора по възраст и професия, а награда за усилията на танцуващите и техният ръководител са аплодисментите на публиката.
Танцовият клуб участва редовно в провеждането на празници и традиционни събори, като на общинско така и на национално ниво.
Танцов клуб „Луди–Млади“ към Професионална гимназия по ядрена енергетика ”Игор Курчатов” – гр. Козлодуй, област Враца
Ръководител: Андрей Бобочоев
Танцов клуб „Луди–млади“ е създаден в края на 2016 г. от група ентусиасти и почитатели на българския фолклор.
За голяма част от членовете на клуба участието им в Национален фестивал „Балканджийско надиграване – на хорото по терлици“ е дебют на сцената. Това обаче означава, че са млади, мотивирани, талантливи, с бъдеще. Да им пожелаем успех.
Клуб за народни танци „Весело хоро“ – с. Деков , община Белене, област Плевен
Ръководител: Наташа Георгиева
Клубът за народни танци „Весело хоро“ е създаден през декември месец 2015 година – ентусиазирани, усмихнати, весели момичета сами изучават български народни хора и танци.
Групата няма хореограф и никакво професионално обучение, но въпреки това за кратко време вече има сребърен медал през 2016 г. и бронзов медал през 2017 г. от участията си.
Клуб за народни хора „Георги Владимиров“ – с. Козловец, общ. Свищов
Ръководител: Петя Цанкова
Основан преди три години от млади ентусиазирани момичета, решили да изучават българските народни танци, които са част от културното ни наследство. Следват девиза: Танцувай хора и запази българското в себе си!
Клуб за български народни танци „Чанове“ – София
Ръководител на тази група: Милка Димитрова
Клубът е създаден на 11.04.2005 г. от хореографите Милена и Костадин Господинови.
През всичките тези години клубът развива активна дейност не само с множество участия във фестивали, но и с много последователи, тъй като в момента вече има филиали в осем града на страната ни – в София, Варна, Бургас, Пловдив, Русе, Стара Загора, Чирпан и Елин Пелин.
Клуб за български народни танци „Жар птица“ – София
Ръководител: Антон Иванов
Клубът е създаден през 2010 г. в гр. София от Антон Иванов, хореограф-педагог с дългогодишен опит като артист балетист в професионални ансамбли и формации и преподавател в множество училища и детски заведения. Членовете на клуба изучават автентични и обработени български народни хора и танци на народите и участват във фолклорни фестивали из цялата страна.
Освен любов към фолклора членовете на клуба се изявяват и в социално ангажирани дейности. Сред инициативите, подети от клуба през последните години, са осиновяването на паун в Софийската зоологическа градина, кръстен Жарко, включването с дарение в кампанията за набиране на средства за създаване на първия анимационен сериал по български митове и легенди – „Златната ябълка“ и кампанията „Ние обичаме България“ на верига хипермаркети BILLA България.
Танцов клуб „Мегдана“ – гр. Варна
Ръководител: Никола Николов
Танцовият клуб е създаден през 2011 г. от хореографа Никола Николов, който оттогава и досега е негов художествен ръководител.
Клубът има множество участия в национални и международни фестивали. За нас е особено радостно, че това е един от участниците още на първото издание на Националния фолклорен фестивал „Балканджийско надиграване – на хорото по терлици“.
Клуб за народни танци „Петрича“ – с. Разделна, обл. Варна
Ръководител: Никола Николов
Клуб за народни танци „Петрича“ е създаден преди 2 години и вече има множество участия и награди.
Клубът носи името на живописната средновековна крепост „Петрича”, която се намира над село Разделна.
Група за народни хора „Средногорци“ – гр. Пирдоп, Софийска област
Ръководител: Цветина Грамова
Групата е създадена през 2016 г. И точно този месец, септември, отбелязва своята годишнина. Макар и с кратка история, групата активно участва и се представя отлично на местни, регионални и национални фестивали. Най-голямата изява на състава до момента е във фестивала „Девин Денс Фест“ през юни 2017 г.
Група за народни хора „Наше село“ – с. Смолско, общ. Мирково, Софийска област
Ръководител: Цветина Грамова
Групата е създадена през 2015 г., като активно участва в местни събори и фестивали. Най-голямата изява на състава до момента е във фестивала „Рила ни гледа“ в гр. Дупница през 2016 г.
Група за народни хора „Средногорци“ – гр. Златица, Софийска област
Ръководител: Цветина Грамова
Групата е създадена през 2016 г. Вече е на 1 година, но взима дейно участие в местни събори и фестивали. Най-голямата изява на състава до момента е във фестивала „Девин Денс Фест“ през юни 2017 г.
Сборна група „Средногорци“ от Златица, Пирдоп и Смолско, Софийска област
Ръководител: Цветина Грамова
Това е сборна група от съставите от Златица и Пирдоп „Средногорци“ и от групата за народни хора „Наше село“ – с. Смолско. В този състав групата участва и във фестивала „Девин Денс Фест“ през 2017 г.
Танцов клуб ”Жива вода” – гр. Оряхово, обл. Враца
Ръководител: Капка Илиева
Клубът е създаден през 2009 г. Участвал е в множество български и международни фолклорни фестивали, носител е на много златни и сребърни медали, както и на призове за специален принос в съхраняването и разпространението на автентичния фолклор. В Националния фолклорен фестивал „Балканджийско надиграване – на хорото по терлици“ участва за втори път.
Клуб за народни хора „Фолклорен извор“ при НЧ „Светлина – Царевец 1927“ – с. Царевец, общ. Свищов
Ръководител: Светлана Христова
Клубът се сформира под ръководството на Светлана Христова в НЧ „Светлина – Царевец 1927“ – с. Царевец през есента на 2013 г. с идеята да се изучават народните хора не само за удоволствие и развлечение, но и за да се съхранят традициите на свищовския край. Обединени от магията на фолклора в салона на читалището два пъти седмично се събират над 30 души от различни възрасти и професии.
Клубът за народни хора „Фолклорен извор“ има вече множество успешни участия на местни, регионални и национални сцени. Носител е на златен медал от ФФ „Искри от миналото“ в гр. Априлци.
Клуб за български народни танци „Чанове“ – гр. Русе
Ръководители: Анета Иванова, Ренета Стефанова, Нели Гарвалова, Милена Михова, Десислава Копанкова, Бояна Иванова
Клуб за български народни танци „Чанове“ е създаден през 2005 г. от Милена и Костадин Господинови в София, с желанието да се даде възможност на повече българи да се докоснат до магията на танца. По-късно клубът продължава да развива дейност в Русе. Участниците в него вярват, че по този начин българските народни традиции ще бъдат не само съхранени, но и ще продължат да живеят през поколенията.
В Русе вече 8 години танцуват и се радват на фолклорното богатството, което с радост споделят с публиката на различни фестивали.
Фолклорна танцова формация „ Илинден” – гр. Плачковци, обл. Габрово
Формацията е създадена през 2007 година по инициатива на група млади хора, любители на български народни танци, музика и песни. Основна цел на клуба е да съхранява и обогатява българското фолклорно изкуство, като пресъздава автентични танцови образци от различни области на България. В репертоара на групата са включени около 90 български народни хора от всички фолклорни области на България.
От 2011 година групата е домакин и организатор на Национален фолклорен фестивал „Да разлюлеем Балкана” в град Плачковци.
Клуб за народни танци „Орфеево цвете“ – гр. Лъки, обл. Пловдив
Ръководител: Петя Георгиева
Клуб за народни танци „Орфеево цвете“ е създаден в края на 2013 г. В репертоара на групата са включени хора от всички етнографски области на България, които вече са над 90.
Още със създаването си клубът активно участва във всички общински празници, както и в много фестивали в страната.
Клуб за народни хора „Луди млади” към НЧ ”Пробуда – 1928” – с. Малчика, община Левски, обл. Плевен
Ръководител: Даринка Богданова
Началото на клуба е поставено преди три години от група ентусиасти, желаещи да се научат да танцуват български народни хора. Стремежът им е да усетят магията на българските народни танци, да се отърсят от ежедневния стрес, да срещнат нови приятели и да се забавляват, защото хем са „луди”, хем са млади.
Танцов ансамбъл за български народни танци „Бързия” при Народно читалище „ Иван Вазов – 1911“ – с. Бързия, общ. Берковица, област Монтана
Ръководител: Тодор Тодоров
Танцов ансамбъл за български народни танци „Бързия”е създаден през 2013 година и вече четири години работи за запазване и съхранение на българския танцов фолклор. Ансамбълът е наследник на танцовия състав, който се създава с основаването на читалище „Иван Вазов – 1911” – с. Бързия.
Танцов ансамбъл „Бързия” има в репертоара си хора от всички фолклорни области на България. За четири години работа клубът има участия в много национални фестивали и фолклорни събори в област Монтана и международни участия в Сърбия и Гърция. Танцьорите от ансамбъла имат и участие в телевизионното предаване „ Надиграй ме”на Българска Национална Телевизия.
През месец ноември 2016 г. ансамбълът става победител в международния конкурс за автентичен фолклор за областите Монтана, Видин и Крайова – Румъния, организиран от „Агенция за регионално развитие и бизнес център 2000” по проект „ Валоризация на автентичната култура за трансграничен туризъм”.
През месец юни 2017 г. танцов ансамбъл „Бързия” взе участие във фестивала в град Крайова, Румъния.
Фолклорна танцова школа „ Рипни-тропни“ – гр. Варна
Ръководители: сем. Малешкови
Школата събира млади хора, обединени от идеята да танцуват и да се забавляват, да разпространяват българските народни традиции. Имат множество участия в различни по формат събития и фестивали.
Танцова Танцова формация „Темпо“ – гр. Нови пазар, обл. Шумен
Ръководители: Тодор Ганчев
Формацията е създадена през 2009 г. от Тодор Ганчев. Скоро след създаването си печели кастинг за участие в Копривщица през 2010 г. и в Болу – Турция през 2011 г. Има множество участия и отличия: първа награда в Дивдядово през две поредни години, втора награда в Суворово, втора награда в Балчик през 2016 и първа награда в Разград през 2017 г. Последното им участие е в международен танцов фестивал в Македония.
Страница на фестивала във Фейсбук: https://web.facebook.com/BalkandjiiskoNadigravane
Албумите със снимки от фестивала, които можете да свалите:
https://goo.gl/photos/jQguamfmyjWETc4L6
Можете да гледате клиповете ни в YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=TK6X6ESroDk
И малко снимки, за да усетите атмосферата 🙂