УЧАСТНИЦИ
НАЧАЛО | РЕГЛАМЕНТ | УЧАСТНИЦИ | КОНТАКТИ | АРХИВ |
ЧЕТВЪРТИ НАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ
НА ЛЮБИТЕЛСКОТО ФОЛКЛОРНО ТАНЦОВО ИЗКУСТВО
„БАЛКАНДЖИЙСКО НАДИГРАВАНЕ –
НА ХОРОТО ПО ТЕРЛИЦИ“ 2016
Официално откриване на 24 септември 2016 г.
Приключенски парк „Незабравка“ – Габрово, с. Поповци
УЧАСТНИЦИ
Клуб за народни танци „Балканджии“- гр. Габрово
/Организатори на фестивала/
Хореографи: Христо и Янка Колеви
Клуб за народни танци „Балканджии“- Габрово е създаден през месец ноември 2011 година от хореографите Христо и Янка Колеви.
В момента клубът има 6 сформирани групи и повече от 100 танцьори на територията на община Габрово.
През месец септември 2013 г. Клуб за народни танци „Балканджии“, съвместно с Приключенски парк „Незабравка“, организираха първия Национален фестивал на любителското фолклорно танцово изкуство „БАЛКАНДЖИЙСКО НАДИГРАВАНЕ – НА ХОРОТО ПО ТЕРЛИЦИ“, който тази година се провежда за четвърти път и вече е част от културния календар на град Габрово.
Група „Калинка“ при Детска градина „Радост“ – град Габрово
Ръководител: Биляна Денчева
В детската градина децата най-лесно могат да достигнат до ценностите на българския фолклор и богатото ни културно и историческо наследство.
Колкото повече децата общуват с фолклора – песни, приказки, наричания, танци, – толкова по-богат става техният жизнен опит.
Децата от групата са 6-годишни. Харесват и с радост изпълняват народни песни и танци. И въпреки крехката си възраст, вече имат много изяви пред публика.
Танцов клуб „Светлина“ – с. Грохотно, община Девин, област Смолян
Ръководител: Назлъ Караахмед
Групата е сформирана на 28.03.2014 г. към Народно читалище „Назъм Хикмет – 1948“.
За три години има много участия, от които се завръща с грамоти, статуетки и други награди: „Тракийска броеница“ – Пазарджик; „Хайдушка софра” – Хасково; „Девин Денс Фест” – Девин; ”Хоро при извора” – Велинград; Национален фолклорен конкурс „Рожен” ; Международен фолклорен фестивал „Балкански ритми” – Девин. Групата редовно участва в местните празници в региона на Девин и Смолян.
Състав за изворен фолклор „Зеляница” при НЧ „Възраждане – 1932” – град Бойчиновци, област Монтана
Ръководител: Боян Георгиев
СИФ „Зеляница“ издирва, съхранява и популяризира българските народни хора. Колективът се състои от млади и амбицирани хора – малко на брой, но силни на бой. Изпълнителите са от всички възрасти, а в репертоара им влизат не само хора от Северозападна, а и от цяла България.
Имат множество участия, включително от големите български събори: Национален фолклорен събор „Рожен 2016”, Национален фолклорен събор „Леденика 2016” и други, откъдето се връщат с награди и отличия.
Заявката им за участие дойде и с римувана част, за която им благодарим и им пожелаваме успешно участие:
„Празника у Габрово дойде, да го приветстваме с хорце.
Автентични, румени, засмени, но Не с новите премени.
Да възродим ний стария завет, и всички заедно да продължим напред.
Да се потопим в ритъма на танците, и приветствайте „Зелянците” !“
Клуб за народни танци „Хороводец“ – град София
Ръководител: Ирина Ботева
Клубът за народни танци „Хороводец“ съществува от близо 6 години. Танцуват в центъра на София и в Студентски град и вече имат над 300 активни хороводци. Хороводстват 🙂 и се забавляват заедно, като едновременно с това съхраняват, пазят и разпространяват традициите и обичаите на нашите деди.
Във фолклорен фестивал „Балканджийско надиграване – на хорото по терлици“ участват за трета поредна година.
Фолклорен танцов клуб „Веселчани“ – град Добрич
Ръководител и хореограф: Таня Дянкова
Фолклорен танцов клуб „Веселчани“ – град Добрич е създаден преди 7 години от хореографа Таня Дянкова, която е възпитаник на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – гр. Пловдив.
Днес, от душа и сърце, в клуба вече танцуват около 130 души любители на българските народни танци, които пресъздават магията на българския фолклор.
Клуб за народни танци “Ракла” при НЧ “Св. Св. Кирил и Методий – 1934” – с. Цонево, община Дългопол, област Варна
Ръководител: Гинка Андонова
Клубът съществува от една година и въпреки малкото си опит, участниците му са заредени с ентусиазъм, вдъхновение и желание за изява.
Клуб за народни танци “Ритми” – младежи при НЧ „Н.Й.Вапцаров – 1896“ – град Дългопол, област Варна
Ръководител: Гинка Андонова
Младежката формация върви по стъпките на по-опитните и дългогодишни участници от клуба, които преди две години участваха в „Балканджийско надиграване – на хорото по терлици“ с габровското Петково хоро. Младите не им отстъпват и тази година са решили да ни зарадват с изявата си.
Танцов клуб „Ритмика“, град Харманли
Ръководител: Вельо Велев
Танцов клуб „Ритмика“ съществува от 7 години.
Около 50 танцьори от всички възрасти и професии популяризират над 100 хора от всички етнографски области.
Във фестивала „Балканджийско надиграване – на хорото по терлици“ клубът участва за първи път.
Танцов фолклорен клуб „Радомира“ – село Церова кория, община Велико Търново
Ръководител: Николай Събев
Фолклорният клуб е основан през октомври 2014 година от група ентусиасти от село Церова кория с хореограф Николай Събев.
Клубът носи името „Радомира”, тъй като това е на най-старото наименование на селището, което означава „радост” и „мир”.
Отскоро към фолклорната формация е основан Фолклорен клуб „Радомира International”, в който участват танцьори от пет националности – англичани, украинка, холандец, полякиня и българи.
Двата клуба са лаурети първа и втора награда от проведения в началото на месец септември „Черноморски еврофолк“ 2016 г.
Група за народни танци „Кехлибар“ – град Съединение
Ръководител: Катя Личева-Господинова
Група „Кехлибар“ към НЧ“Съединение 1875“ изпълнява хора от всички фолклорни области и подготвя репертоар от танци с хореография на много високо ниво, подходящи за сцена. Ръководител на групата е Катя Личева-Господинова – хореограф на ансамбъл „Тракия“.
Група „Кехлибар“ има участия и високи отличия във фолклорните фестивали: „Жива вода“ – Хисаря, „Петропавловски събор“- Лясковец, „Богородична стъпка“- Стара Загора; „Кехлибарен грозд“ – Харманли, Рожен 2016 и други.
В групата участват младежи и възрастни, обединени от любовта към народните танци и традициите на своето родно място. Всеки сезон НЧ“Съединение 1875“ подготвя фолклорен концерт специално за жителите на град Съединение с нови танци и нова идея. През 2015 година беше създаден спектакълът „Легенда за Голямо Конаре“, който пресъздава с помощта на музиката и танца моменти от историята и традициите на града.
Сборна група „Влаинките и Негованчетата“ при Народно читалище „Светлина-1928“ – с. Неговановци, община Ново село, област Видин
Ръководител: Мариана Димитрова
Ръководителката на състава работи в библиотеката на читалището от 2011 г. и заедно с това ръководи двата фолклорни състава. Единият е „Негованче“, сформиран през 2011 г., и в него участват деца на възраст от 8 до 14 години. Другият е „Влаинките“, създаден през 2015 г., и представлява творческа женска група, която включва в състава си от млади девойки до луди млади баби на 65 години, по определението на самите участници. Двете групи продължават традицията в селото винаги да има по два състава към читалището – за деца и възрастни, с които да се представят местните влашки хора на различни фестивали и събори.
Във фестивала „Балканджийско надиграване – на хорото по терлици“ двата състава ще вземат участие като сборна група „Влаинките и Негованчетата”.
Танцова формация „Искри”, град София
Ръководител: Катя Алексиева
Групата е за любители-танцьори и съществува от 10 г. Изучават български народни хора от всички фолклорни области на България. Участвали са в редица фестивали и концерти в чужбина и страната, като са носители на престижни награди и отличия.
В групата има хора с различни професии и от всички възрасти, които с удоволствие, наслада и любов изучават и представят пред публика прекрасните български народни хора. С особена гордост споделят, че при тях танцуват цели семейства от 2 и вече дори от 3 поколения. И в момента в групата играят, ръка до ръка, баба, майка и внучка. Не скриват вълнението си , че за тях е незаменимо щастието да предават от поколение на поколение красотата и великолепието на българския танцов фолклор.
Клуб за народни хора „Хорце”- град Ловеч
Ръководител: Пламен Славчев
Клубът е основан в началото на 2011 година и наброява вече над 150 човека. Участвал е многократно в международни фестивали в чужбина – Македония, Чехия, Италия – и в страната, където печели множество награди и отличия.
Във фестивала „Балканджийско надиграване – на хорото по терлици“ участва за трета поредна година.
Клуб за народни хора „Фолклорна плетеница“ – град Попово
Ръководител: Станимир Иванов
Клубът е основан преди 6 години и оттогава е активен участник в надиграванията във фестивали и събори из цялата страна.
Носител е на Втора награда от Националния фестивал на клубовете и школите, изучаващи български народни хора „Капанска китка 2016” – град Разград.
Танцова формация „Росна китка“ при НЧ „Христо Ботев“ – град Калофер
Ръководители: Динко и Невена Добреви
Формацията съществува вече 6 години.
Във фестивала „Балканджийско надиграване – на хорото по терлици“ участват за първи път.
Танцов клуб за хора ”Белонога” – град Велико Търново и град Дебелец
Ръководител: Полина Нейкова
Клубът е на една година и има участия във фестивали в град Велико Търново и Велинград.
Танцов клуб „Пъстър хоровод“ – град Добрич
Главен художествен ръководител: Александър Александров
Хореограф: Юрий Митев
Танцов клуб „Пъстър хоровод“ при Общински младежки център „Захари Стоянов“ – град Добрич е създаден на 18.02.2006 г. по инициатива на ръководителите на ансамбъл „Добротица“ – Александър Александров и Юрий Митев.
Основното, което обединява участниците в клуба, е любовта към българския фолклор, бит и традиции. Благодарение на „Пъстър хоровод“ участниците в него откриват магията и очарованието на българския танц, а зрителите имат възможност да ги съпреживеят. Клубът е носител на много национални и международни награди от различни участия.
Танцови клубове „Павелбанци“ и „Сахранци“- гр. Павел баня
Главен художествен ръководител: Злати Златев